Co wiedzieć o stabilizatorach nastroju

Co wiedzieć o stabilizatorach nastroju

Stabilizatory nastroju są rodzajem leków, które lekarze zwykle stosują w leczeniu objawów zaburzenia afektywnej dwubiegunowej. Leki te mogą pomóc w powstrzymaniu znacznych przesunięć nastroju, którego często doświadczają osoby z chorobą afektywną dwubiegunową.

Osoba biorącymi stabilizatory nastroju może doświadczać skutków ubocznych, co czasami może być poważne.

Każdy z bipolarnym bipolarnym Zaburzenie może doświadczyć niezwykłych zmian w:

 • nastroju
 • Poziomy aktywności
 • Energy
 • Zdolność do wykonywania codziennych czynności

Istnieją różne rodzaje zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, ale zwykle wiążą się z znaczącymi zmianami nastroju, które mogą różnić się intensywnością i czasem trwania.

Te zmiany nastroju mogą obejmować epizody maniakalne, w których maniak Osoba zazwyczaj czuje się bardzo wysoko nastawiona i energetyzowana, oraz depresyjne epizody, w których osoba zwykle czuje się bardzo smutna i pozbawiona energii.

Jaki jest stabilizator nastroju?

według Artykuł w czasopiśmie CNS LEKS, Stabilizatory nastroju są na ogół lekami, które:

 • lecz natychmiastowe objawy epizodów maniakalnych i depresyjnych
 • Pisody w przyszłości

Niektóre stabilizatory nastroju są bardziej skuteczne w kierowaniu epizodów maniakalnych, podczas gdy inne intenskin cena apteka lepsze w leczeniu epizodów depresyjnych. Osoba może samodzielnie przyjmować stabilizatory nastroju lub w połączeniu z innymi lekami.

Stabilizatory nastroju i inne leki są zwykle tylko jedną częścią planu terapii zaburzenia dwubiegunowego. Według National Institute of Mental Health (NIMH) skuteczne leczenie będzie obejmować zarówno leki, jak i jakąś formę terapii rozmów. , naukowcy klasyfikują stabilizatory nastroju jako pierwszego lub drugiego pokolenia. Naukowcy w latach 60. opracowali stabilizatory nastroju pierwszej generacji. Należą do nich: badacze

w latach 90. opracowali stabilizatory nastroju drugiej generacji. Są to atypowe leki przeciwpsychotyczne, które mają właściwości stabilizujące nastrój. Stabilizatory nastroju drugiej generacji obejmują:

W 1994 r. Administracja żywności i leków (FDA) zezwoliła na zastosowanie leku leku przeciwdrgawkowego jako stabilizatora nastroju u osób z chorobą afektywną dwubiegunową, a także leczenie leczenia W przypadku padaczki.

Skuteczność

Jak każdy lek, stabilizatory nastroju najprawdopodobniej będą skuteczne, jeśli dana osoba przyjmuje je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Według Nimh, jeśli ktoś chce przestać robić stabilizatory nastroju, powinna najpierw porozmawiać z lekarzem, aby uniknąć jakichkolwiek powikłań.

lit

Artykuł w czasopiśmie Molecular Psychiatry zauważa, że ​​lit jest pierwszym leczeniem epizodów maniakalnych i depresyjnych, chociaż naukowcy nie są jeszcze pewni, dlaczego jest to skuteczne. którzy nie otrzymali leczenia. Jest to jedno z najskuteczniejszych metod leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej.

Autor artykułu leków CNS przytoczył badanie, w którym jedna trzecia z 60 uczestników, którzy wzięli lit, aby leczyć objawy, nie miały maniakalnej ani depresyjnej Epizody w ciągu następnych 10 lat.

Autor wskazuje, że lit pomaga przede wszystkim zmniejszyć manię, ale może również pomóc poprawić depresję.

Według wyników badań opublikowanych w World Psychiatry, lit lit był bardziej skuteczny niż inne stabilizatory nastroju w leczeniu objawów choroby afektywnej dwubiegunowej.

Autorzy stwierdzili również, że lit zmniejszył szanse osoby z zaburzeniem dwubiegunowym wymagającym leków dodatkowych, obniżając ogólne ryzyko niepożądanych skutków ubocznych.

karbamazepina

Według wyników badania z 2012 r., Opublikowane w czasopiśmie BMC Psychiatry, karbamazepina jest również bardzo skuteczna w leczeniu objawów choroby afektywnej dwubiegunowej.

Lekarz może przepisać karbamazepinę, jeśli dana osoba nie odpowiedziała LL do litu. Alternatywnie, osoba może przyjmować karbamazepinę obok litu lub innych stabilizatorów nastroju.

Zgodnie z artykułem w lekach CNS, karbamazepina jest przede wszystkim skuteczna w leczeniu epizodów maniakalnych osoby.

Valproate

Zgodnie z przeglądem w bazie danych Cochrane systematycznych przeglądów, ValproAN może skutecznie leczyć objawy zaburzenia afektywnego dwubiegunowego – szczególnie w dłuższej perspektywie.

Jeśli dana osoba doświadcza wielu skutków ubocznych litu, lub jeśli lit nie jest bardzo skuteczny, mogą chcieć rozważyć walproinian, zamiast litu lub obok niego.

atypowe leki przeciwpsychotyczne

Badanie skuteczności nietypowych leków przeciwpsychotycznych są nadal sporadyczny. Niektóre nowe leki są obiecujące jako leczenie, ale konieczne są dalsze badania.

Według przeglądu w International Journal of Neuropsychopharmacology, atypowe leki przeciwpsychotyczne mogą pomóc w leczeniu epizodów maniakalnych i istnieją dowody, że mogą leczyć Epizody depresyjne. Li>

 • Ludzie powinni ich używać obok innych zabiegów.
 • Osoba powinna wypróbować je tylko wtedy, gdy nie odpowiedziała na inne leki.
 • lamotrygina

  Lamotrygina jest lekiem przeciwdrgawkowym, który lekarze – stosunkowo niedawno – zalecane jako kluczowe leczenie objawów zaburzenia afektywnego dwubiegunowego.

  Przegląd 2015 r. W czasopiśmie Frontiers in Farmakology stwierdził, że lamotrygina była skuteczna Podczas leczenia tych objawów.

  Autorzy podkreślili dowody, że lamotrygina może leczyć perso Objawy depresyjne N bez destabilizacji ich ogólnego nastroju, na przykład poprzez zwiększenie objawów manii.

  ponieważ jest to stosunkowo nowy lek dla zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, naukowcy muszą przeprowadzić więcej badań, aby dowiedzieć się, jak skuteczne może to zrobić być. Muszą również ustalić, czy dana osoba powinna uznać ją za monoterapię, czy w połączeniu z innymi lekami.

  Ryzyko

  Według NIMH stabilizatory nastroju mogą powodować znaczne, różnorodne skutki uboczne. Mogą to obejmować:

  • wysypka lub ogólne swędzenie
  • bycie bardzo spragnionym
  • Potrzebne jest często oddawania moczu
  • Wstrząsanie Ręce
  • Wymioty i nudności
  • Przewrotność mowy
  • Zmiany częstości akcji serca
  • Zaciemnienia
  • Zmiany w zmianach w Wizja
  • Napady
  • Halucynacje
  • Zmniejszona koordynacja
  • Obrzęk w różnych częściach ciała

  Inne inne , Możliwe są również mniej powszechne skutki uboczne.

  Przegląd w czasopiśmie World Psychiatry zauważył, że skutki uboczne stabilizatorów nastroju mogą się znacznie różnić w zależności od osoby.

  To oznacza że lekarz będzie ściśle monitorować wszelkie działania niepożądane i że dana osoba może wymagać wypróbowania różnych leków lub kombinacji leków. Celem jest osiągnięcie równowagi między zmniejszeniem objawów choroby afektywnej dwubiegunowej a minimalizacją wszelkich niepożądanych skutków ubocznych.

  Według NIMH, jeśli dana osoba przyjmuje lit, aby poradzić sobie z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, musi uczestniczyć w regularnych kontrolach Aby upewnić się, że poziom litu we krwi jest bezpieczny.

  Podsumowanie

  Stabilizatory nastroju są powszechnym leczeniem zaburzeń afektywnych dwubiegunowych. Lit może często zmniejszyć objawy, a niektóre dowody sugerują, że inne leki, w tym niedawno opracowane leki, mogą mieć podobne skutki. Jednak stabilizatory nastroju mogą również powodować znaczne skutki uboczne. Podczas przepisywania leków celem lekarza jest znalezienie równowagi między zmniejszeniem objawów choroby afektywnej dwubiegunowej bez powodowania znaczących niechcianych skutków ubocznych.

  • Zdrowie psychiczne
  • apteka/farmaceuta
  • Psychologia/psychiatria

  Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, instytucji badawczych akademickich oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

  Contents

  Read Previous

  Test i diagnoza Trichomoniasis: Co wiedzieć

  Read Next

  How to Choose the Best Essays Writing Services